Strategická obranná iniciativa

Mezinárodní vztahy
Amerika
Západní Evropa
Východní Evropa
Blízký východ
Dálný východ
Jaderný věk
Osobnosti
Organizace
Projevy
Dokumenty
Paměti
Ostatní
Informace

 Home ] Up ]

Reaganův projev

 

 Washington, 23. března 1983

          Dovolte mi, abych vás seznámil se svou představou budoucnost, která se jeví nadějně. Zahajujeme totiž program, který má za úkol čelit strašlivé hrozbě sovětských raket novou obrannou zbraní. Musíme se obrátit k naší silné vědecko-technické základně, díky níž dosáhl náš průmysl své vysoké úrovně a která nám také zajistila dnešní životní úroveň.

            Co byste řekli tomu, kdybychom mohli žít klidně, protože naše bezpečnost by již nezávisela pouze na strachu nepřítele, že po jeho útoku přijde stejně drtivá odveta ze strany Spojených států, ale že bychom mohli zachycovat strategické balistické střely ještě před tím, než dopadnou na naši půdu nebo na půdu našich spojenců?

            Jsem si vědom toho, že jde o velice náročný technický problém, který možná nevyřešíme před koncem tohoto století. Vyzývám vědeckou obec v naší zemi - ty, kteří nám dali jaderné zbraně - aby věnovali nyní svůj talent věci lidstva a světového míru, aby nám dali prostředky, jež učiní tyto jaderné zbraně bezmocnými a zastaralými.

            Současná technika je však již na tak vysoké úrovni, že se touto cestou pustit můžeme. Bude to znamenat značné úsilí na mnoha frontách po celou řadu let, možná i desetiletí. Přijdou samozřejmě neúspěchy a zklamání, ale určitě také úspěchy a nové, nečekané objevy. Při práci na tomto úkolu si však musíme uchovat schopnost jaderného odstrašení nepřítele a udržovat si schopnost pružné odvety. Tyto investice však snad stojí za osvobození světa od hrozby jaderné války…. 

            Dnes večer podnikám první a velice důležitý krok v plní shodě s našimi závazky vyplývajícími ze smlouvy o balistických střelách ABM a při vědomí toho, že je třeba celý projekt ještě  podrobněji konzultovat s našimi spojence. Zahajujeme komplexní a intenzivní práce na definování výzkumného a vývojového programu, který by nás přiblížil k dosažení našeho hlavního cíle spočívajícího v odstranění hrozby vyvolávané strategickými jadernými zbraněmi. Tím bychom pak připravili cestu pro likvidaci těchto zbraní samotných. Netoužíme ani po vojenské převaze, ani po nějakých politických výhodách. Naším jediným cílem, který je i cílem celého lidstva, je najít cestu, jak snížit nebezpečí vzniku jaderné války.

 

Pramen: R. Reagan, Život jednoho Američana, Praha 1998, s. 525-526

 

Na začátek textu 

 Home ] Up ]